Przejdź na stronę główną uniwersytetu

Wydział Humanistyczny
INSTYTUT HISTORII

150 Rocznica wybuchu Powstania Styczniowego

Udział w 150 rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego Studenckiego Koła Naukowego GROT wraz ze Stowarzyszeniem Siekierno Nasza Ojczyzna- 19 stycznia 2013 r.

 

            Już po raz dwudziesty Miasto i Gmina Bodzentyn była współorganizatorem Centralnych Uroczystości 150-tej Rocznicy Wybuchu Powstania Styczniowego. Obchody Honorowym Patronatem objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski. Bogaty program trzydniowych uroczystości rozpoczął się w piątek 18 stycznia w Szydłowcu, który jest jednym z czterech miast i gmin współorganizatorów. Uroczystości rozpoczęły się od odsłonięcia pierwszej z czterech tablic poświęconych 150-tej Rocznicy Powstania Styczniowego, a następnie po okolicznościowych przemówieniach wszyscy uczestnicy przemaszerowali do kościoła Świętego Zygmunta na mszę w intencji Powstańców 1863r i Ojczyzny.

Po mszy św. delegacje przemaszerowały na groby powstańców, gdzie zostały złożone wiązanki biało-czerwonych kwiatów. Punktem kończącym pierwszy dzień uroczystości był koncert na zamku w Szydłowcu. Drugi dzień obchodów rozpoczęły się mszą św. w kościele Św. Andrzeja Apostoła w Suchedniowie w intencji Powstańców 1863r.

Drugi dzień obchodów rozpoczął się mszą św. w kościele Św. Andrzeja Apostoła w Suchedniowie w intencji Powstańców 1863r.Po mszy św. uczestnicy obchodów rocznicowych przemaszerowali ulicą Bodzentyńską pod krzyż powstańczy, gdzie delegacje miast dokonały odsłonięcia drugiej tablicy pamiątkowej, a delegacje zaproszonych gości złożyły symboliczne wiązanki kwiatów. Okolicznościowe przemówienia zakończyły obchody w Suchedniowie.

Następnie kolumna składająca się z drużyn strzeleckich z różnych stron Polski wyruszyła w stronę Bodzentyna. We Wzdole Rządowym zmęczeni piechurzy mogli odpocząć, posilić się oraz obejrzeć jasełka w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół we Wzdole Rządowym. Miłym akcentem było dzielenie się opłatkiem i składanie sobie serdecznych życzeń.

Przed Bodzentynem do maszerujących dołączyła kilkuosobowa grupa ze stowarzyszenia Siekierno Nasza Ojczyzna, którzy przybyli na marsz w strojach powstańców styczniowych. Do tej grupy dołączyło Studenckie Koło Naukowe GROT z Instytutu Historii UJK w Kielcach.

Do Bodzentyna kolumna wkroczyła około godziny 15, gdzie do maszerujących dołączyły poczty sztandarowe, Pułk Żuawów Śmierci z Buska Zdroju, Kosynierzy ze Staszowa oraz goście zaproszeni na uroczystości. Przemarsz ulicami Bodzentyna wzbudzał duże zainteresowanie mieszkańców jak i turystów goszczących w naszych stronach.
Przy Organistówce rozpoczęły się oficjalne obchody 150 rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego, gdzie wszystkich uczestników marszu powitał Burmistrz Bodzentyna Stanisław Marek Krak, a Orkiestra wykonała hymn Polski. Wśród gości honorowych znaleźli m.in. Przewodniczący Rady Powiatu Józef Szczepańczyk oraz przedstawiciele miast- współorganizatorów marszu, którzy już zgodnie z tradycją odsłonili kolejną tablicę pamiątkową. Radę Miejską Bodzentyna reprezentowali Przewodniczący Rady Dariusz Świetlik wraz z Radnymi. Po wystąpieniu Burmistrza Stanisława Marka Kraka, głos zabrał Wojciech Kalwat, autor książki „Kampania Langiewicza 1863”,który przedstawił przebieg zmagań powstańczych ze szczególnym uwzględnieniem walk w naszym regionie. Wielkim nieobecnym był Pełnomocnik Prezydenta Łodzi Lucjan Muszyński, który z powodów zdrowotnych, nie mógł brać udziału w uroczystościach. Młodzieżowa Orkiestra Dęta pod batutą Kazimierza Podrazy wykonała ulubiony utwór Pana Lucjana – Marsz Żuawów Śmierci. Odział Rekonstrukcji Historycznej Pułk Żuawów Śmierci oddał salwę honorową z broni z epoki powstańczej, a następnie rozległy się salwy armatnie. Tradycyjnie wiązanki biało-czerwonych kwiatów zostały złożone na pobliskim cmentarzu, przy mogile upamiętniającej powstańców 1863r. Apel poległych zakończył uroczystości przy Organistówce. Kolejnym punktem obchodów był spektakl „Trzech Moskali” w wykonaniu uczniów Gimnazjum im. Jana Piwnika „Ponurego” w Bodzentynie. Ciekawie wykonany spektakl podobał się wszystkim zebranym w sali MGCKiT w Bodzentynie. Po strawie duchowej przyszedł czas na poczęstunek gorącą grochówką i herbatą. Szczególne podziękowania dla Dyrekcji Szkoły Podstawowej im. Antoniego Wacińskiego w Bodzentynie, gdzie kilkuset uczestników marszu mogło się posilić. Późnym wieczorem uczestnicy udali się na zasłużony odpoczynek.

Zobacz galerię

Skip to content