Przejdź na stronę główną uniwersytetu

Wydział Humanistyczny
INSTYTUT HISTORII

Społeczeństwo a władza w momentach przełomowych (1944/1945–1989)

W dniach 3–4 czerwca 2014 roku w Instytucie Historii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego odbyła się Konferencja naukowa zorganizowana przez Studenckie Koło Historii Najnowszej UJK we współpracy z Instytutem Historii UJK. Przewodnim tematem konferencji było: Społeczeństwo a władza w momentach przełomowych (1944/1945–1989). Konferencja skłoniła do dyskusji na temat aktualny i ważny, czemu wyraz dali licznie przybyli do Kielc z całej Polski przedstawiciele świata nauki i studenci.

 

Zobacz galerię

 

Uroczystego otwarcia konferencji dokonała Dyrektor Instytutu Historii dr hab. prof. UJK Beata Wojciechowska wraz z dr hab. prof. UJK Grzegorzem Miernikiem. Pani Dyrektor w swoim wystąpieniu powitalnym wyraziła zadowolenie z faktu, że w Uniwersytecie Jana Kochanowskiego zrealizowane zostało wartościowe przedsięwzięcie badawczo-rozwojowe, wskazując jednocześnie na doniosłość problematyki konferencji i ważność podjętych badań.

Otwierając merytoryczną część obrad dr hab. prof. UJK Grzegorz Miernik wygłosił referat pt. „O potrzebie uprawiania historii zwykłych ludzi i pożytkach płynących z dokumentów osobistych”. Następnie w toku obrad zostało zaprezentowanych 12 wystąpień przez doktorantów i studentów.

W czasie drugiego dnia obrad wykład inauguracyjny wygłosił dr hab. prof. UJK Ryszard Gryz na temat „Źródła proweniencji kościelnej w badaniach historii najnowszej. Możliwości i ograniczenia”. Po wystąpieniu podczas merytorycznych wystąpień zaprezentowało wyniki swoich badań 12 młodych naukowców.

W konferencji wzięło udział 24 młodych badaczy z jedenastu ośrodków akademickich z całej Polski. Prelegenci reprezentowali: Uniwersytet Łódzki, Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Opolski, Uniwersytet Gdański, Uniwersytet Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie, Katolicki Uniwersytet w Lublinie, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach. Konferencja była adresowana do młodych badaczy: studentów pierwszego i drugiego stopnia oraz uczestników studiów doktoranckich.

Nad całością przedsięwzięcia czuwali wszyscy członkowie Studenckiego Koła Historii Najnowszej UJK, którzy uczestniczyli w organizacji konferencji a także naukowo angażowali się wygłaszając referaty.

Problemami poruszanymi na konferencji były przede wszystkim aktualne zagadnienia na temat stosunków między władzą komunistyczną a społeczeństwem w szerokim kontekście badawczym. Głównymi wątkami spotkania były wydarzenia z zakresu polityki, gospodarki, społeczeństwa i władzy w momentach przełomowych, począwszy od przejmowania władzy przez komunistów po narodziny Solidarności i wprowadzenie stanu wojennego.

Podsumowania konferencji dokonała, mgr Barbara Kasprzyk, która w imieniu własnym oraz Komitetu Naukowego i Organizacyjnego, podziękowała wszystkim gościom za uczestnictwo, wyrażając jednocześnie przekonanie, iż prezentowane wyniki badań oraz będące ich przedmiotem kwestie będą miały swoją ciągłość w podczas kolejnych konferencjach, na które już serdecznie wszystkich zaprosiła.

Komitet Organizacyjny: Barbara Kasprzyk, Radosław Gil, Michał Zawisza, Łukasz Poniewierski, Alicja Malicka, Hubert Kiełczewski, Michał Pisarek, Maciej Wadowski, Agnieszka Kania, Wojciech Cedro, Wojciech Lorenc.

Program konferencji

Skip to content