„Judaica” na obchodach Święta Kielc oraz 66 Rocznicy Pogromu kieleckiego

Działalność kół naukowych nie ogranicza się jedynie do pracy naukowej, czego dowodem jest udział studentów Studenckiego Koła Naukowego „Judaica”
w życiu miasta.

Podczas obchodów Święta Kielc (29 – 30 czerwca 2012 r.) członkowie „Judaici” wraz ze studentami innych kół historycznych aktywnie włączyli się w promocję naszego Instytutu oraz całej uczelni. Podczas „Nocy Muzeów” mieliśmy okazję sprawdzić się jako przewodnicy oprowadzający licznie przybyłych kielczan po Muzeum Historii Kielc.

Podczas kolejnych dni Święta Kielc można nas było spotkać na stoisku Muzeum, które mieliśmy przyjemność obsługiwać oraz na całej ul. Sienkiewicza, gdzie zapraszaliśmy przechodniów do udziału w zabawach i konkursach sprawdzających wiedzę o historii Kielc. Zwycięzcy otrzymali atrakcyjne nagrody.

Początek wakacji to również 66 rocznica Pogromu kieleckiego. 5 lipca 2012 r. członkowie Studenckiego Koła Naukowego „Judaica” wzięli udział w uroczystościach rocznicowych zorganizowanych przez Stowarzyszenie Jana Karskiego w Kielcach.

Tradycyjny Marsz Pamięci rozpoczął się pod pomnikiem Menory, skąd uczestnicy przeszli pod budynek dawnej synagogi. Odsłonięto tutaj tabliczki z nazwiskami mieszkańców regionu, którym przyznano tytuł „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”. Kolejnym miejscem na trasie Marszu był pomnik Żydów zamordowanych podczas Pogromu oraz kamienica przy ul. Planty 7. W tym miejscu głos zabrał przewodniczący Stowarzyszenia Jana Karskiego Bogdan Białek oraz zaproszeni goście. Reprezentanci naszego koła zapalili znicze przy pustych krzesełkach symbolizujących ofiary Pogromu, zaś przewodniczący koła odczytał nazwiska ofiar. Następnie, uczestnicy Marszu udali się na cmentarz żydowski na Pakoszu gdzie zakończyły się uroczystości.