Sprawozdanie z konferencji – „Dylematy polskiej edukacji. In memoriam Anny Radziwiłł”

Sprawozdanie z konferencji naukowej

„Dylematy polskiej edukacji. In memoriam Anny Radziwiłł”

Warszawa – Sichów Duży 12-13.04.2013

W dniach 12-13 kwietnia odbyła się konferencja poświęcona pamięci dr Anny Radziwiłł. Konferencję zorganizowała Fundacja im. Stefana Batorego, Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach, Wydział Pedagogiki Uniwersytetu Warszawskiego oraz Biblioteka Sichowska im. Krzysztofa i Zofii Radziwiłłów.

Konferencja odbyła się w siedzibie Fundacji im. Stefana Batorego w Warszawie, ul. Sapieżyńska 10a, w sali konferencyjnej im. Jerzego Turowicza oraz w Domu i Bibliotece Sichowskiej im. Krzysztofa i Zofii Radziwiłłów w Sichowie Dużym k. Staszowa, w województwie świętokrzyskim. Upamiętniła ona postać Anny Radziwiłł — wybitnej nauczycielki i wychowawczyni wielu pokoleń polskich uczniów, osoby czynnej w życiu publicznym, jako uczestniczki ruchu Solidarność, senator, wiceminister edukacji i autorki podręczników do historii. Anna Radziwiłł była również członkiem Rady Fundacji Batorego, a w latach 1999–2009, jej przewodniczącą.

Panele dyskusyjne składały się na cztery sekcje i trwała dwa dni. W pierwszym dniu odbyła się debata zatytułowana: Edukacja polska po 1989 – dokonania i wyzwania z udziałem byłych ministrów edukacji narodowej RP prowadzonej przez Piotra Pacewicza. Wystąpienia mieli prof. dr hab. Henryk Samsonowicz, Katarzyna Hall oraz Mirosław Sawicki, który był przewodniczącym komitetu organizacyjnego.

Drugiego dnia obrad 13 kwietnia 2013 r. w Konferencji w Sichowie Dużym k. Staszowa czteroosobowa grupa studentów z Instytutu Historii UJK wzięła udział. Studenci ci są członkami Studenckiego Koła Naukowego GROT. Byli to: Adam Bobek, Michał Michałowski, Mateusz Machnicki i Ewelina Ciszek. Na konferencji przedstawiono bardzo ciekawe referaty, w których w interesujący sposób omawiały życie i działalność nauczycielską dr Anny Radziwiłł.  Instytut Historii reprezentowało dwóch przedstawicieli: prof. zw. dr hab. Adam Massalski i prof. zw. dr hab. Wiesław Caban.

W III sekcji wystąpił prof. zw. dr hab. Adam Massalski z referatem: Tradycje szkolnictwa na ziemi staszowskiej i rola rodziny Radziwiłłów. Profesor Massalski swoje wystąpienie rozpoczął od omówienia regionu, w którym znajduje się Staszów oraz kwestii szkolnictwa w Staszowie. Profesor omawiał też historię tej miejscowości, która wcześniej należała do rodziny Potockich, a następnie została przejęta przez rodzinę Radziwiłłów. „Szkoły elementarne były dobrym narzędziem w procesie rusyfikacji, dlatego masowo otwierano takie szkoły w Królestwie Polskim” – konkludował profesor.

Następnymi osobami występującymi byli: dr hab. Janina Kamińska oraz dr Adam Fijałkowski, którzy przedstawili temat: Wychowanie w czasach sanacji – nad pracą doktorską Anny Radziwiłł. Dr hab. Janina Kamińska zaś zaprezentowała życiorys dr Anny Radziwiłł. Godnym uwagi było wystąpienie dr Krystyny Starczewskiej, która wygłosiła referat Solidarnościowe projekty edukacyjne. Dr Starczewska opowiadała, że dr Anna Radziwiłł nie popierała idei tworzenia szkół niepublicznych.

Na konferencji w całości poleconej Annie Radziwiłł, której gośćmi byli: starosta powiatu staszowskiego Andrzej Kruzel, Jego Magnificencja Rektor prof. dr hab. Jacek Semaniak, przedstawiciele Uniwersytetu Jana Kochanowskiego: dr hab. Małgorzata Budyta-Budzyńska, z Instytutu Historii UJK: prof. zw. dr hab. Adam Massalski, prof. zw. dr hab. Wiesław Caban i goście z Warszawy: nauczyciele, uczniowie dr Anny Radziwiłł oraz siostrzeniec dr Anny Radziwiłł- Jerzy Radziwiłł.

Na koniec sesji naukowej wystąpiła była minister edukacji Katarzyna Hall. Pełna ekspresji przemowa pani minister poruszyła zebranych, z których część ostentacyjnie opuściła salę. Pani Hall powiedziała, że uzyskiwanie stopni awansu zawodowego nauczycieli ma ścisły związek z podniesienia ich zarobków- poprzez kursy, szkolenia etc. Ożywione głosy sprzeciwu dało się słyszeć nawet w czasie kuluarowych rozmów pokonferencyjnych. Jego Magnificencja Rektor prof. dr hab. Jacek Semaniak podczas swego zamykającego obrady wystąpienia podziękował referentom za przyjęcie zaproszenia i udział w konferencji. Władysław Skorzyński zakończył konferencję „Dylematy polskiej edukacji. In memoriam Anny Radziwiłł” dziękując wszystkim zebranym.

Sprawozdanie sporządziła

Ewelina Ciszek