Studenci Instytutu Historii uczcili 151. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego

W bieżącym roku po raz drugi studenci Koła Naukowego „Grot” z Instytutu Historii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach wzięli udział w centralnych obchodach kolejnej rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego i XXI Marszu Szlakiem Powstańców.  25 stycznia 2014 r. uczestnicy spotkali się w  Domu Pracy Twórczej Stowarzyszenia Siekierno Nasza Ojczyzna, prowadzonego od kilku lat  przez prof. Urszulę Oettingen, w Siekiernie-Podmieściu.

Fot. Urszula i Mirosław Oettingen, Aleksander Piekarski

Zobacz Galerię zdjęć

Prof. Urszula Oettingen, wykładowca UJK, przypomniała przebieg działań powstańczych w Górach Świętokrzyskich: potyczki i walki Mariana Langiewicza w  okolicach Wąchocka i Św. Krzyża w styczniu i w lutym 1863 r., później oddziału Dionizego Czachowskiego, Józefa Hauke-Bosaka i innych dowódców. Wspomniała o ostatnich bojach w kwietniu 1864 r. w pobliżu Radkowic, Siekierna, Klonowa i Bronkowic.

Po odczytaniu Manifestu Rządu Narodowego z 22 stycznia 1863 r. wzywającego Polaków do walki o wolność, odśpiewaniu pieśni patriotycznych, zgromadzeni  pod narodowymi sztandarami, w historycznych strojach, w siarczystym mrozie, z Siekierna przez Kamienną Górę, podążyli w stronę Leśnej. Przy Targowicy dołączyli do kolumny strzelców maszerujących pod komendą Daniela Wosia z Suchedniowa. Wspólnie udano się do Bodzentyna, gdzie na Rynku Górnym odbyły się dalsze uroczystości z udziałem miejscowych władz, grup rekonstrukcyjnych. Odczytano apel poległych i złożono kwiaty pod tablicą upamiętniającą powstanie.

W tym roku w skład  grupy rekonstrukcji historycznej prowadzonej przez prof. Oettingen weszli  Andrzej Dębicki, Józef Bąkowski, Urszula Słoka, Urszula i Mirosław  Oettingen; studenci  Koła Naukowego „Grot”: Joanna Babiarz, Ewelina Ciszek, Mateusz Lisak, Michał Kita, Wojciech Zarosa, Jakub Makowski, Daniel Krogulec. Z oddziałem Związku Strzeleckiego „Strzelec” maszerował Kamil Woźniak student I roku Militarystyki Historycznej kieleckiego uniwersytetu.