Studenckie Koło Naukowe Historyków (SKNH)

W roku akademickim 2023/2024 zawiązało się w Instytucie Historii Studenckie Koło Naukowe Historyków (SKNH) (e-mail: kolonaukowesknh@gmail.com). Zostało ono wówczas zarejestrowane i ustanowiło swój budżet. Opiekunem koła ze strony Instytutu Historii jest dr hab. Jerzy Gapys, prof. UJK. Przewodniczącym koła zrzeszeni studenci wybrali Jakuba Pęczkowicza (jakub.peczkowicz99@gmail.com). W ramach koła działają dwie sekcje: sekcja starożytność-średniowiecze-nowożytność oraz sekcja XIX-XX w. Obecnie liczy ono 22 członków.

Działalność koła:

Koło było współorganizatorem I studenckiej konferencji popularnonaukowej pt. „Wieś polska podczas II wojny światowej”, zorganizowanej w Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie w dniu 22 maja 2024 r. w dniu 7 czerwca 2024 r. Z bardzo dobrze przyjętymi przez uczestników konferencji referatami wystąpili wówczas następujący członkowie koła:

– Jakub Pęczkowicz (Działalność partyzancka Jana Piwnika „Ponurego” na wsi kieleckiej)

– Piotr Kozieł (Bataliony Chłopskie na Kielecczyźnie w latach 1940-1945)

– Tobiasz Ciuryło (Wsie Kielecczyzny odznaczone Orderem Krzyża Grunwaldu)

– Jan Ozdoba (Wieś polska wobec rzezi wołyńskiej w świetle źródeł)

– Hubert Czerw (Egzekucja w lesie wełeckim mieszkańców powiatu stopnickiego w lipcu 1944 r.)

– Karolina Lisowska (Oddziały partyzanckie na terenie gminy Niewachlów w czasie II wojny światowej)

– Cyryl Radomski, Klaudia Strojwąs (Wieś polska jako linia frontu dwóch mocarstw – bitwa pod Lisowem 13-16 stycznia 1945 r.)

– Krzysztof Pierściński (Pacyfikacja Radoszyc we wrześniu 1944 r.)

W dniu 7 czerwca 2024 r. koło zorganizowało wycieczkę członków Koła po Kielcach, którą oprowadzili nauczyciele akademiccy i ówcześni opiekunowie obu sekcji Koła: dr Wojciech Zarosa oraz dr Łukasz Ospara. W czasie wycieczki członkowie Koła zwiedzili Kielce, a w tym pomnik św. Tekli, kościół pw. św. Wojciecha, Pałac Biskupów Krakowskich, Bazylikę Katedralną oraz Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej.

Członkowie koła – w tym przede wszystkim uczestnicy wspomnianej wyżej studenckiej konferencji w Michniowie – zaproszeni zostali przez kierownictwo Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie na VII konferencję naukową „Wieś polska podczas II wojny światowej. Rodzina. Wojna. Pamięć” w dniu 9 października 2024 r. Ważnym elementem wydarzenia będzie prezentacja sprawozdania z I konferencji studenckiej „Wieś polska podczas II wojny światowej”. Sprawozdanie to przedstawi członek koła – Krzysztof Pierściński, a następnie wymienieni wyżej prelegenci I studenckiej konferencji w Michniowie uhonorowani zostaną specjalnymi certyfikatami.

Wkrótce zamieścimy informację o tym wydarzeniu.

I Konferencja Studencka Program