INSTYTUT HISTORII

VII edycja ogólnopolskiego Konkursu „Nasi sąsiedzi – Żydzi”

Uczniów szkół wszystkich szczebli z województw w całej Polsce zapraszamy do udziału w VII edycji Konkursu „Nasi sąsiedzi – Żydzi”. 

 

 

Celem konkursu jest przywrócenie pamięci i popularyzowanie wiedzy na temat społeczności żydowskiej i funkcjonowania sztetli na terenie Polski przed 1939 r. oraz Polaków ratujących Żydów w czasie II wojny światowej. Interesują nas również relacje polsko-żydowskie podczas II wojny światowej oraz po jej zakończeniu.

 

 

Uczestnicy rywalizują w trzech kategoriach wiekowych. Uczniowie szkół podstawowych przygotowują indywidualnie rysunek upamiętniający ślady materialne obecności Żydów w ich regionie. Uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadpodstawowych przygotowują (indywidualnie lub drużynowo) wywiad/relację/film poświęcony funkcjonowaniu sztetli  bądź udzielaniu pomocy Żydom w ich regionie.

 

 

Termin nadsyłania prac upływa w dniu 30 kwietnia 2019 r. Finał konkursu odbędzie się 15 czerwca w sobotę podczas Spotkania z Kulturą Żydowską w ramach Dnia Kultur, w dawnej synagodze w Chmielniku. Przewidziane są atrakcyjne nagrody.

 

 

Organizatorami konkursu są: Ośrodek Edukacyjno Muzealny „Świętokrzyski Sztetl” w Chmielniku, Instytut Historii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, przy współudziale Kuratorium Oświaty w  Kielcach.

 

 

Kontakt: Agnieszka Dziarmaga – tel. 791 041 664, kontakt@swietokrzyskisztetl.pl

Regulamin Konkursu

 

Skip to content