Ogólnopolska konferencja naukowa „Żydzi wiejscy i małomiasteczkowi w obrazie wiosek i sztetli przełomu XIX i XX wieku

23 września 2024 r. w Tokarni odbyła się ogólnopolska konferencja naukowa „Żydzi wiejscy i małomiasteczkowi w obrazie wiosek i sztetli przełomu XIX i XX wieku”, której organizatorem było Muzeum Wsi Kieleckiej. Patronatem honorowym objął wydarzenie Wydział Humanistyczny UJK. Pierwszą część sesji poprowadził dr hab. prof. UJK Jerzy Gapys, dziekan Wydziału Humanistycznego UJK. W konferencji uczestniczyła dr hab. prof. UJK Edyta Majcher-Ociesa i przedstawiła prezentację pt. „Między wsią a miastem. Relacje polsko-żydowskie w świetle prac nadesłanych na konkurs „Nasi sąsiedzi – Żydzi”. Wśród referentów byli również: prof. dr hab. Adam Massalski, prof. dr hab. Ewa Kula, dr Wiesława Rutkowska, dr Justyna Staszewska.