Plakat - I KONFERENCJA STUDENCKA „WIEŚ POLSKA PODCZAS II WOJNY ŚWIATOWEJ”

I studencka konferencja popularnonaukowa „Wieś polska podczas II wojny światowej”

W środę 22 maja 2024 roku w Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie odbyła się I studencka konferencja popularnonaukowa

Wieś polska podczas II wojny światowej”.

Jej organizatorami był Instytut Historii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, Mauzoleum w Michniowie oraz Instytut Pamięci Narodowej Delegatura w Kielcach. Była to pierwsza konferencja współorganizowana przez Studenckie Koło Naukowe Historyków działające w Instytucie Historii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

W czasie konferencji studenci Instytutu Historii zaprezentowali interesujące wystąpienia, które na ogół inspirowane były historią rodziny lub najbliższego otoczenia. Dotyczyły one wsi z regionu świętokrzyskiego, w którymi związani są prelegenci. Jak podkreślił Dyrektor Instytutu prof. Jerzy Gapys jest to ważny element w badaniach mikrohistorii i historii lokalnej. Stanowi ona o naszej tożsamości. Zarówno po I jak i po II panelu prowadzona była ożywiona dyskusja na temat wygłoszonych referatów. Zadawane pytania były wprowadzeniem studentów w świat pracy naukowej i atmosfery wymiany poglądów. Uczestnicy liczą na kolejne edycje konferencji, ponieważ uznali to spotkanie naukowe za niezwykle wartościowe i merytoryczne.