Obchody 80. Rocznicy Powstania Warszawskiego.

1 sierpnia 2024 r. w siedzibie Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. Gustawa Herlinga-Grudzińskiego w Kielcach obchodzono 80. Rocznicę Powstania Warszawskiego. W wydarzeniu wzięły udział: Renata Janik (Marszałka Województwa Świętokrzyskiego), Agata Wojda (Prezydent Kielc) oraz Małgorzata Łakomiec (dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach). Uroczystość rozpoczął dyrektor biblioteki, Sylwester Kasprzyk.

Jednym z punktów programu uroczystości był wykład dr hab. prof. UJK Edyty Majcher-Ociesy z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach zatytułowany „W jak WOLNOŚĆ. Słów kilka o Powstaniu Warszawskim”. W trakcie wystąpienia Referentka zaprezentowała materiały archiwalne ze zbiorów Archiwum Państwowego w Kielcach, w tym wypracowanie 12-letniej dziewczynki, która opisała swoje wstrząsające przeżycia z Powstania Warszawskiego. Dr hab. prof. UJK Edyta Majcher-Ociesa zaprezentowała również zdjęcie, przechowywane w Archiwum Państwowym w Kielcach oddział w Sandomierzu, przedstawiające dwóch mężczyzn walczących w Powstaniu: Jerzego Masiewicza i Jerzego Kazimierza Masiewicza.

Na uwagę zasługuje również wystawa pt. „Za każdy kamień Twój, Stolico, damy krew” zawierająca unikalne eksponaty z prywatnej kolekcji Roberta Wiśniewskiego, wieloletniego pracownika Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. Gustawa Herlinga-Grudzińskiego w Kielcach. Zbiór gromadzony przez kilkadziesiąt lat zawierał militaria: broń, elementy umundurowania oraz inne żołnierskie akcesoria.

Jednym z emocjonujących punktów programu była prezentacja powstańczych piosenek. Goście wernisażu mieli okazję wspólnie zaśpiewać takie utwory jak „Warszawskie dzieci” czy „Pałacyk Michla”.