Rozstrzygnięcie ogólnopolskiego konkursu tematycznego „Nasi sąsiedzi – Żydzi”

16 czerwca 2024 r. w Chmielniku podczas wydarzenia „Szalom na Wspólnej” odbyło się rozstrzygnięcie XII edycji konkursu „Nasi sąsiedzi – Żydzi”. Organizatorami konkursu są Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach, Ośrodek Edukacyjno-Muzealny „Świętokrzyski Sztetl” w Chmielniku oraz Kuratorium Oświaty w Kielcach. Konkurs patronatem honorowym objął Minister Spraw Zagranicznych Radosław Sikorski oraz IPN Kielce. W uroczystym wręczaniu nagród wzięli udział: burmistrz Chmielnika Paweł Wójcik, dr hab. prof. UJK Edyta Majcher-Ociesa z Instytutu Historii UJK, Katarzyna Polit reprezentująca IPN Kielce, dyrektor Chmielnickiego Centrum Kultury Małgorzata Gładyszewska. W przygotowanie rozstrzygnięcia zaangażowała się Edyta Ślusarczyk – wiceprzewodnicząca Komisji Konkursowej, wraz z zespołem. Wydarzenie „Szalom na Wspólnej” poprowadził Michał Brzoza, pracownik Sekcji Promocji UJK.

Tegoroczna edycja była rekordowa pod względem liczby uczestników. W konkursie wzięło udział  135 uczniów. Nadesłano 98 prac plastycznych i 17 wywiadów i filmów. Komisja Konkursowa miała ogromy problem z wyłonieniem zwycięzców. Cieszy natomiast wysoki poziom nadesłanych prac.

Miłośnicy kuchni polskiej i żydowskiej mogli skosztować przysmaków przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich. Rozstrzygnięty został również konkurs kulinarny pt. „Najsmaczniejsze pierogi”. Członkiem jury była m.in. dr hab. prof. UJK Edyta Majcher-Ociesa.

Laureaci Konkursu „Nasi Sąsiedzi – Żydzi” 2024

Prace plastyczne

I miejsce ex aequo:

Zuzanna Skowerska (Szkoła Podstawowa im. S. Żeromskiego w Chmielniku)

Konstancja Urban (Szkoła Podstawowa im. S. Żeromskiego w Chmielniku)

II miejsce ex aequo:

Weronika Kowalska (Publiczna Szkoła Podstawowa im. Św. Jadwigi Królowej w Bilczy)

Eliza Szymczyk (Szkoła Podstawowa im. S. Żeromskiego w Chmielniku)

III miejsca ex aequo:

Julia Szymkiewicz (ZSzO Szkoła Podstawowa im. 24 Lutego 1863 R. w Małogoszczu)

Julia Sajdak (Szkoła Podstawowa nr 1 w Olkuszu)

Wyróżnienia: