Spotkanie z cyklu “Jesień z historią i kulturą Żydów” – Wykład dra hab. prof. UJ MICHAŁA GALASA

Serdecznie zapraszamy na kolejne wydarzenie z cyklu “Jesień z historią i kulturą Żydów” towarzyszące wystawie czasowej “Kielce-Keltz. Historia społeczności żydowskiej”.

W PIĄTEK, 28 PAŹDZIERNIKA będziemy gościć Pana dra hab. prof. UJ MICHAŁA GALASA – wykładowcę Uniwersytetu Jagiellońskiego, badacza, autora publikacji z zakresu historii religii Żydów, a także redaktora “Polin. Studies in Polish Jewry” i „Scripta Judaica Cracoviensia”.

Tematem wykładu będą frankiści – członkowie żydowskiej sekty religijnej zgrupowanej wokół Jakuba Franka, działającej od połowy XVII do pierwszego dwudziestolecia XIX wieku. Ta religijno-polityczna grupa opierała się na sabataizmie i mesjanizmie żydowskim XVII i XVIII wieku, odrzucała Prawo Mojżeszowe i Talmud na rzecz kabalistycznej księgi Zohar.  Frankiści oczekiwali na przyjście obiecanego królestwa mesjańskiego, którego miejscem powstania miała być Polska. Na początku XIX wieku większość z nich przyjęła katolicyzm. Warto dodać, że historia frankistów stała się głównym wątkiem powieści “Księgi Jakubowe” Olgi Tokarczuk.

Na wykład zapraszamy:

o godz. 12:00  studentów i młodzież szkół średnich do Auli im. Czesława Miłosza (sala 70), Wydział Humanistycznym Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach  ul. Uniwersytecka 17,