Tyniec – Kraków – Wieliczka – 21 V 2014

SKN „Regionaliści” uczestniczyło w objeździe naukowym zorganizowanym przez dr Sylwie Konarską – Zimnicką i dr Dominikę Burdzy. Pierwszym etapem objazdu był zabytkowy klasztor w Tyńcu (Położone dziś w granicach administracyjnych Krakowa opactwo w Tyńcu jest najstarszym z istniejących dziś klasztorów w Polsce. Pierwsi benedyktyni przybyli tu około połowy XI w.),po zapoznaniu się z jego historią i zwiedzeniu całego kompleksu budynków. Następnie udaliśmy się do skryptorium na warsztaty poświęcone tajnikom pracy skryby i iluminatora. Jeśli kiedykolwiek będziecie w Tyńcu zachęcamy do wzięcia udziału w warsztatach!

Drugim etapem naszego objazdu był Kraków, zwiedzaliśmy Stare Miasto przechadzając się malowniczymi uliczkami, dzięki którym na każdym kroku dostrzegaliśmy relikty przeszłości. Zwiedziliśmy też kościół pw. Św. Piotra i Pawła oraz kościół pw. Św. Trójcy. Uważamy, że każdy powinien odwiedzić to przepiękne miasto i poznać jego uroki. Jeżeli jeszcze tam nie byliście, to najwyższa pora to zmienić!

Ostatnim etapem naszego objazdu była kopalnia soli w Wieliczce. Wykute w soli piękne komory, niesamowite podziemne jeziora, majestatyczne konstrukcje ciesielskie i unikalne solne rzeźby. Blisko 3 kilometry krętych korytarzy, 800 schodów do pokonania i zejście na głębokość 135 metrów pod ziemię – to wszystko przeżyli nasi dzielni studenci.