Wystawa „Za każdy kamień Twój, Stolico, damy krew”. – W 80. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego

W 80. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, 1 sierpnia 2024 o godz. 11 w siedzibie Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. Gustawa Herlinga-Grudzińskiego w Kielcach zostanie otwarta wystawa „Za każdy kamień Twój, Stolico, damy krew”.

Na wystawie, przygotowanej przez Wydział Gromadzenia, Ewidencji i Opracowania Zbiorów zaprezentowane zostały eksponaty z kolekcji pracownika biblioteki – Roberta Wiśniewskiego. Zwiedzający obejrzą również kolekcję książek z księgozbioru biblioteki poruszającą tematykę powstańczą oraz multimedia. Zaprezentowane zostaną również powstańcze piosenki, które zostaną otworzone z oryginalnych płyt gramofonowych. Planowane jest wspólne śpiewanie takich utworów jak „Warszawskie dzieci” czy „Hej chłopcy, bagnet na broń”.

Zaplanowano również okolicznościowe wystąpienie dr hab. prof. UJK Edyty Majcher-Ociesy „W jak WOLNOŚĆ. Słów kilka o Powstaniu Warszawskim”.

Siedziba biblioteki mieści się przy ul. Jana Pawła II 5.

Wstęp na wystawę jest bezpłatny.