Wyższa Szkoła Oficerska Sił Powietrznych w Dęblinie – 28 V 2014

W środę, 28 maja pięcioosobowa grupa Regionalistów wzięła udział w wyjeździe do Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie. W programie wyjazdu znalazły się m.in. wykład płk nawig. dr Andrzeja Marcinuka zajmującego się na WSOSP historią lotnictwa polskiego, symulacje lotów na śmigłowcach oraz jednym z najpopularniejszych samolotów treningowych w Polsce- TS 11 Iskra. Po obiedzie wybraliśmy się razem z płk Marcinukiem i grupą studentów z Naukowego Koła Historii Lotnictwa WSOSP do muzeum Lotnictwa Polskiego, gdzie na wystawie plenerowej mogliśmy podziwiać rozmaite samoloty i śmigłowce zarówno treningowe jak i bojowe jakie były wykorzystywane w polskiej armii po II Wojnie Światowej. Największym zainteresowaniem cieszył się jeden z niewielu w pełni zachowanych egzemplarzy polskiego dwupłatowca PZL I-22 Iryda. Dużą popularnością cieszył się również były rządowy odrzutowiec Jak-40 w narodowych barwach. Po obejrzeniu wystawy samolotów i śmigłowców przeszliśmy do Sali muzealnej poświęconej historii polskiego lotnictwa od grudnia 1918 roku aż do chwili obecnej. Wyjazd stał się okazja do powiększenia wiedzy studentów o polskim lotnictwie, zarówno historycznym jak i współczesnym, oraz okazja do rozpoczęcia nowych znajomości pomiędzy studentami z Kielc i Dęblina.