INSTYTUT HISTORII

Zmarł prof. dr hab. Henryk Samsonowicz

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że w dniu 28 maja 2021 w wieku 91 lat zmarł prof. dr hab. Henryk Samsonowicz, polski historyk, mediewista i nauczyciel akademicki, profesor nauk humanistycznych. W latach 1980-1982 rektor Uniwersytetu Warszawskiego, w latach 1989-1991 minister edukacji narodowej w rządzie Tadeusza Mazowieckiego, Kawaler Orderu Orła Białego, doktor honoris causa Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach (2005) i wielu innych ośrodków akademickich w kraju i zagranicą.

 

Profesor Henryk Samsonowicz łączył w wyjątkowy sposób pracę badawczą z dydaktyką uniwersytecką i działalnością organizacyjno-naukową. Profesor dał się poznać jako wybitny działacz na rzecz środowiska historycznego w Polskim Towarzystwie Historycznym, którego był prezesem w latach 1978-1982.

 

Prof. Samsonowicz był jednym z najwybitniejszych polskich historyków, intelektualistą, uczonym i mistrzem kilku pokoleń historyków. Od początku swojej zawodowej drogi związany był z Warszawą i Uniwersytetem Warszawskim. Bibliografia prac Profesora liczy ponad 800 pozycji.

 

Cześć Jego pamięci!

Skip to content