51 edycja Olimpiady Historycznej w roku 2024/2025

Drodzy Uczniowie!

Szanowni Państwo!

Informujemy, że ruszyła 51. edycja Olimpiady Historycznej w roku 2024/2025.

Zapraszamy do zapoznania się z harmonogramem.

W bieżącej edycji Olimpiady do regulaminu wprowadzony został punkt „3.3.1. Uczniowie, którzy zgłosili chęć udziału w Olimpiadzie, sprawdzają poprawność swoich danych osobowych wprowadzonych przez Komisję Szkolną do formularza rejestracyjnego” (Regulamin – zał. 2). Oznacza to, że po rejestracji uczniów, nauczyciel powinien wydrukować zgłoszenie albo przesłać je na adres mailowy zgłoszonych uczniów, by ci mogli zweryfikować poprawność wprowadzonych danych. Unikniemy w ten sposób, pojawiających się notorycznie błędów w nazwiskach i imionach, ponadto uczniowie będą mieli pewność, że zostali zgłoszeni.

Poniżej zamieszczamy informacje przypominające przebieg poszczególnych etapów Olimpiady:

I etap – eliminacje szkolne

Eliminacje I etapu w całości odbywają się w szkołach. Do 16 września br. na stronie Olimpiady (http://liceum.olimpiadahistoryczna.pl/) zamieszczone zostaną tematy prac badawczych. Nauczyciele będą oceniali prace uczniów, korzystając z kart oceny, które 9 listopada br. pojawią się na stronie Olimpiady, zaś podczas eliminacji ustnych uczniowie będą odpowiadali na pytania przygotowane przez Zespół Ekspertów. Zestawy pytań zostaną przekazane do szkół na maile podane przy rejestracji w połowie listopada br.

rejestracja on-line

Uczestnicy, chcący wziąć udział w Olimpiadzie, muszą zostać zarejestrowani online na stronie Olimpiady (http://liceum.olimpiadahistoryczna.pl/formularz-zgloszeniowy ) do 8 listopada 2024 r. Przypominamy, że po tym terminie nie ma możliwości dopisania uczniów do formularza. Formularz zostanie udostępniony wkrótce.

sprawozdawczość

Szkoły do 30 listopada 2024 r. tradycyjną pocztą przesyłają do odpowiednich Komitetów Okręgowych następujące dokumenty (wszystkie wymagane formularze są dostępne na stronie Olimpiady):

a/ prace badawcze wraz z kartami oceny,

b/ protokół eliminacji szkolnych 51. OH (zał. 3),

c/ oświadczenia uczniów o samodzielnym przygotowaniu pracy pisemnej (zał. 4),

d/ zgody uczniów na przetwarzanie danych (zał. 5),

e/ zgody nauczycieli na przetwarzanie danych (zał. 6).

Komitety Okręgowe do 15 grudnia 2024 r. przesyłają do Komitetu Głównego sprawozdania zbiorcze (w wersji elektronicznej i papierowej; zał. 7) z realizacji I etapu oraz informują szkoły o miejscu i terminie zawodów II etapu.

II etap eliminacji – eliminacje okręgowe

Szczegółowe informacje dotyczące II etapu eliminacji (etapu okręgowego) podamy po zakończeniu rejestracji i spłynięciu dokumentacji ze szkół. Uczestnicy, którzy będą zakwalifikowani do etapu okręgowego, do 15 grudnia 2024 r.  zostaną poinformowani o miejscu i terminie zawodów II etapu. Zgodnie z harmonogramem, eliminacje pisemne II etapu (okręgowego) odbędą się w dniu 11 stycznia 2025 r. w Kielcach, a etap ustny po 20 stycznia 2025 r.

Aktualne ogłoszenia i wyniki kwalifikacji/eliminacji będą ogłaszane na stronie Komitetu Okręgowego w Kielcach: https://ihis.ujk.edu.pl/category/szkoly/olimpiada_srednie/

III etap eliminacje centralne

Eliminacje centralne dla osób zakwalifikowanych w tegorocznej edycji będą odbywać się w trybie dwustopniowym. Część pisemna odbędzie się 29 marca 2025 r. w miastach wojewódzkich na komputerach pod opieką sekretarzy okręgowych. Analiza tekstów źródłowych będzie miała miejsce w Gdańsku-Jelitkowie 7 kwietnia 2025 r., zaś w dniu następnym, 8 kwietnia przewidziane są eliminacje ustne. W dniu 9 kwietnia 2025 r. odbędzie się ogłoszenie wyników wraz z uroczystością zakończenia eliminacji centralnych.

Mamy również przyjemność poinformować, że podczas XXI Powszechnego Zjazdu Historyków Polskich w dniach 17–20 września 2024 r. w Białymstoku, zaplanowano zjazd laureatów, finalistów, nauczycieli pracujących z olimpijczykami oraz sympatyków Olimpiady Historycznej. Zainteresowani wydarzeniem mogą śledzić profil Jubileuszu 50-lecia Olimpiady Historycznej (https://www.facebook.com/profile.php?id=100089778534188), gdzie będą zamieszczane aktualności dotyczące planowanego spotkania. Zapraszamy do przesyłania zdjęć i wspomnień związanych z Olimpiadą Historyczną na adres mailowy Olimpiady Historycznej (historyczna.olimpiada@gmail.com), które będą publikowane na fanpage’u.

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy również do udziału w warsztatach, prelekcjach i wykładach online organizowanych w związku z Olimpiadą Historyczną:

tmh.org.pl/page/olimpiada-historyczna

Komitet Okręgowy

Olimpiady Historycznej  w Kielcach

Informacji na temat Olimpiady Historycznej udziela:

Sekretarz Komitetu Okręgowego Olimpiady Historycznej

dr Wojciech Zarosa

tel. 783 567 843

mail: wojciech.zarosa@ujk.edu.pl

1. Harmonogram 51. Olimpiady Historycznej

2. Regulamin Olimpiady Historycznej na rok 2024-2025

3. Formularz protokołu z eliminacji I etapu dla komisji szkolnych.

4. Oświadczenie o samodzielnym przygotowaniu pracy

5. Zgoda ucznia na przetwarzanie danych.

6. Zgoda nauczyciela na przetwarzanie danych

7. Formularz sprawozdania zbiorczego z I etapu