Administrowanie dobrami kultury

Charakterystyka kierunku:

Przygotowane przez nas studia podyplomowe pod nazwą Administrowanie dobrami kultury kierowane są do wszystkich, którzy pracują lub chcą być zatrudnieni w różnych organach administracji publicznej (państwowej i samorządowej), a także w przedsiębiorstwach państwowych i prywatnych, firmach doradczych i konsultingowych, organizacjach pozarządowych i związkach wyznaniowych. Ich celem jest przygotowanie nowoczesnej i wszechstronnie wykształconej kadry specjalistów w zakresie administrowania dobrami kultury materialnej, ale także niematerialnego dziedzictwa przeszłości.

Potencjalni studenci zapoznają się z historią Małopolski Północnej i zasobów kulturowych historycznego regionu świętokrzyskiego, metodyką gromadzenia i przechowywania dokumentacji, a także zasadami postępowania w dziedzinie ochrony i zarządzania dobrami kultury – w tym w planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Poznają również obowiązujące obecnie regulacje prawne odnoszące się do ochrony i zarządzania tym szczególnym dziedzictwem. Pozyskają także podstawową wiedzę z zakresu finansowania ochrony dóbr kultury, pisania projektów grantowych oraz jego promocji.

W roli wykładowców wystąpią profesorowie Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach oraz osoby zajmujące się na co dzień sprawami ochrony zabytków, pracujące w biurze Wojewódzkiego Konserwatora zabytków oraz w muzeach czy archiwach.

1. PROGRAM_Administrowanie dobrami kultury

2. Administrowanie dobrami kultury przedmioty-rozwinięcie