Promocja książki „A droga była niełatwa…”

18 października 2022 roku o godzinie 17.00 w Auli Kurii Diecezjalnej w Kielcach przy ul. Jana Pawła II 3 odbędzie się promocja książki „A droga była niełatwa… Wspomnienia kieleckiego duchownego z lat 1910–1955”, która powstała na podstawie relacji księdza Henryka Peszki. Wydawnictwo stanowi VI tom Serii Świętokrzyskiej „Dzienniki, Wspomnienia, Pamiętniki, Listy”. Spotkanie poprowadzi dr hab. Jerzy Gapys. W debacie wokół książki wezmą udział: dr hab. Łucja Marek, dr Karolina Święcich i dr hab. Ryszard Gryz.

Podczas wydarzenia odbędzie się również wręczenie Medali „Pro Patria” oraz Medali Pro Bono Poloniae, które przyznaje Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Wyróżnienie otrzymają członkowie rady programowej Serii Świętokrzyskiej za upowszechnianie wiedzy o historii regionu na kartach wydawanych książek.

Ksiądz Henryk Peszko (1910–1988) był kapłanem diecezji kieleckiej. Jego praca duszpasterska podczas okupacji, posługa w roli kapelana Armii Krajowej i niezłomna postawa wobec powojennego systemu władzy doprowadziły go do celi więziennej na warszawskim Mokotowie. Należał do najbliższych współpracowników biskupa Czesława Kaczmarka i bronił jego dobrego imienia w czasach stalinizmu oraz przez dalsze życie. Silnie związany ze środowiskami kombatanckimi, wspierał opozycję solidarnościową w regionie świętokrzyskim.

Wspomnienia ks. Peszki „A droga była niełatwa…” łączą historię lokalną z wydarzeniami znaczącymi w dziejach Polski. Autor opisał wydarzenia życia codziennego z okresu niepodległej Rzeczypospolitej, wojenną działalność konspiracyjną i represje ze strony władz komunistycznych. Zwłaszcza ten ostatni wątek, zawierający szczegóły życia więziennego, przynosi historykom szereg cennych informacji, wpisując się w serię publikacji wspomnieniowych na temat pobytu w miejscach odosobnienia. Wspomnienia ks. Peszki posiadają walory zobiektywizowanej relacji i mogą być uznane za istotne w patriotycznej edukacji młodego pokolenia.

Wydawcy: Instytut Pamięci Narodowej, Muzeum Narodowe w Kielcach, Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach, Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Witolda Gombrowicza w Kielcach

Patronat medialny nad promocją książki: TVP3 Kielce, Echo Dnia, Radio eM Kielce, Polskie Radio Kielce, Telewizja Świętokrzyska, Lokalna.TV, Radio Rekord Kielce, Radio Leliwa, Łańcut News, Niedziela Kielecka